لوگوی Taop
مراحل راه اندازی اولین وب سایت

مراحل راه اندازی اولین وب سایت

هنگامی که تمام کارهای سخت طراحی وب سایت را پشت سر گذاشتید، باید آن را در وب پیدا کنید تا افراد بتوانند آن را ببینند و به محتوای آن دسترسی پیدا کنند. این در واقع فرآیند استقراروب سایت است. استقرار یک کلمه فانتزی برای "قرار دادن وب سایت شما در وب" است و شامل چند بخش مختلف است:

♦پیدا کردن یک نام دامنه

♦پیدا کردن یک سرویس میزبانی وب

♦اپلود فایل ها با SFTP

♦استقرا برنامه های سمت سرور

 


پیدا کردن یک نام دامنه مناسب


نام دامنه آدرسی که شما در مرورگر وب برای بازدید از یک وب سایت تایپ می کنید. چندین نام دامنه که ممکن است با آنها آشنا باشید، عبارتند از :  facebook.com، google.com، wikipedia.org .

در مورد دامنه های COM

پیدا کردن یک نام دامنه با .com که وجود نداشته باشد، امروزه می تواند کاملاً چالش برانگیز باشد زیرا بسیاری از آنها قبلاً تخصیص شده است. خوشبختانه، با توجه به انواع دامنه های جدید (که همچنین به عنوان دامنه های سطح بالا یا TLD ها شناخته می شود)، مانند  .coffee، .technology و حتی .florist گزینه های زیادی وجود دارد. این درست است که امروزه هر کسی می تواند یک دامنه مانند jon.technology داشته باشد.

نحوه خرید نام دامنه


داشتن یک نام دامنه هزینه دارد و تعدادی از سرویسها وجود دارد که به شما اجازه می دهد آنها را پیدا کنید و آنها را خریداری کنید، مانند GoDaddy، Namecheap  و  Google Domains. قیمت نام دامنه ها در حدود 10 تا 80 دلار در سال، بسته به TLD انتخابی شماست. نام دامنه ای که به .com  یا .net ختم می شود، معمولاً ارزان تر از آنهایی است که به عنوان مثال با .io یا .coffee پایان می یابند.
با استفاده از این خدمات، می توانید نام دامنه موجود را بیابید، اغلب با ابزارهایی که به شما امکان می دهد به طور همزمان چندین دامنه یا TLD را جستجو کنید. پس از پیدا کردن نام دامنه ای که می خواهید، از شما خواسته می شود اطلاعاتی درباره خودتان به عنوان صاحب نام دامنه ارائه دهید، پرداخت را انجام دهید و نام دامنه شما تخصیص خواهد شد.
اکنون که نام دامنه خود را خریداری کرده اید، باید آن را با یک سرور وب مرتبط کنید تا هر زمان که کسی نام دامنه شما را در مرورگر خود بنویسد، فایل های وب سایت واقع در سرور شما بارگیری شوند. اما سرور را از کجا دریافت می کنید؟
 شما می توانید از یک کامپیوتر خانگی استفاده کنید و از اتصال اینترنت خانگی خود به فایل ها بهره بگیرید، اما پس از آن لازم است که کامپیوتر خود را راه اندازی و نگهداری کنید و همچنین هزینه تمام پهنای باند خود را بپردازید. به جای این کار، می توانید برای اجاره سرور وب و پهنای باند از یک سرویس میزبان، که اغلب عملی تر و مقرون به صرفه تر است، استفاده کنید. هنگامی که یک سرور را از یک سرویس میزبان اجاره می کنید، به شما یک راه برای دسترسی به آن، آپلود فایل ها و حتی نصب اسکریپت های سفارشی برای نگهداری سایت خود و اجرای آن داده می شود.
 خدمات میزبانی وب اغلب با تنها چند دلار در هر ماه بسته به میزان ذخیره سازی و پهنای باند مورد انتظار برای استفاده از آنها شروع می شود.


تنظیم سرورهای نام


تمام فایل های وب سایت شما در سرور وب ذخیره شده و سرویس میزبانی شما را فراهم می کند. اما چگونه یک مرورگر وب می داند که وقتی یک نفر نام دامنه شما را در آن می نویسد، وب سرور شما را جستجو می کند؟ این کار وظیفه یک سرور نام است.

سرور نام می تواند به عنوان یک دفترچه تلفن برای اینترنت مورد توجه قرار گیرد. سرويس نام ها توسط شرکت هايی که نام دامنه ها را می فروشند، نگهداری می شوند. آنها لیستی از تمام دامنه های ثبت نام شده در حال حاضر در سراسر جهان را نگه می دارند و آدرس های IP مرتبط با سرور های وبشان که فایل های آنها را میزبانی می کنند، نگهداری می کنند.
سرور نامها ها هم مي توانند با يکديگر ارتباط برقرار کنند به طوری که فهرست به روز شده از تمام نامهای ثبت شده، همیشه در دسترس است. پس از خرید نام دامنه، از شما خواسته می شود اطلاعات سرور نام برای نام دامنه خود را پیکربندی کنید. ثبت کردن نام دامنه با سرور نام حصول اطمینان از این موضوع است که هر کسی نام دامنه شما را در مرورگر خود بنویسد، فایل های صحیح از سرور شما نمایش داده خواهد شد.
 اغلب ممکن است یک نام دامنه و سرویس میزبان را از یک شرکت خریداری کنید. در این مورد، اطلاعات نام دامنه شما ممکن است به طور خودکار پیکربندی شود.
هنگامی که سرور نام شما پیکربندی شد، باید با تایپ کردن نام دامنه خود در مرورگرتان، از وب سایت خود بازدید کنید.


ارسال فایل ها به سرور


 اکنون که نام دامنه و وب سرور شما پیکربندی شده است، وقت آن است که فایل های وب سایت خود را بر روی سرور بفرستید. در حالی که شما ممکن است یک وب سایت کامل بر روی کامپیوتر خود داشته باشید، تا زمانیکه در سرور ارسال نشود، برای بقیه جهان قابل مشاهده نخواهد بود!
 برای وب سایت های کوچک، مانند کسانی که فقط HTML و JavaScript دارند، شما می توانید فایل ها را به طور مستقیم به سرور آپلود کنید. برای وب سایت های پیچیده تر، مانند کسانی که از زبان های برنامه نویسی خاص یا فریم ورک ها استفاده می کنند، نیاز به یک سرور وب است که قادر به اجرای اسکریپت های موجود در آخرین نسخه هر زبان برنامه نویسی یا فریم ورک لازم برای نمایش وب سایت فوق در سرور وب باش که طبیعتاً باید آخرین نسخه های این زبانها و آپدیتها را در خود نصب کند.
در اغلب موارد، "استقرار" به معنای قراردادن فایل های وب سایت بر روی سرور است. برای وبسایتهای پیچیده تر، استقرار به معنی ایجاد و اجرای اسکریپتهایی که لازم است تا وب سرور شما را با نسخه صحیح هر زبان برنامه نویسی و فریم ورک حفظ کند نیز، هست.
 نوشتن این نوع اسکریپت ها از ابتدا نیاز به دانش پیشرفته ای از مدیریت سرور دارد، که بعضی از افراد تمام وقت خود را به یادگیری آن اختصاص می دهند، در حالی که ممکن است دشوار به نظر برسد، اما اکثر برنامه نویسان و توسعه دهندگان ماهر، در نهایت برخی از جنبه های مدیریت سرور در طول حرفه خود را یاد می گیرند.


سرورهای مدیریت شده و ابری


 خوشبختانه، استفاده از وب سایت اول شما احتمالاً نیازی به یادگیری تمام پیچیدگی های مدیریت وب سرور نخواهد داشت. شرکت های میزبان، بسیاری از هزینه های یادگیری را که می بایست در مورد مدیریت سرور بدانند حذف کرده اند تا میزبانی  از وب سایت ها را ساده تر کنند. شرکت هایی مانند  Heroku، DigitalOcean  و Amazon Web Services اجاره سرور وب را برای میزبانی وب سایت با ابزار و اسکریپت های لازم که قبلاً نصب کرده اند، آسان نموده اند.
 در حالی که این شرکت ها در خدماتی که ارائه می دهند، یکسان نیستند، هدف نهایی مشابه است: اجاره یک سرور برای استقرار وب سایت یا برنامه در وب.
فرآیند استقرار برنامه شما بسته به سرویس مورد استفاده شما و همچنین زبان مورد استفاده برای توسعه برنامه شما متفاوت خواهد بود، اما در بسیاری از موارد، ارائه دهندگان سرور به شما یک اسکریپت استقراری نمونه می دهند که می توانید آن را برای برآورده کردن نیازهای سایت خود به کارگیری کنید.