لوگوی Taop
چگونه یک وبسایت را سئو کنیم؟

چگونه یک وبسایت را سئو کنیم؟

سئو کردن وبسایت مراحل بسیار زیادی دارد از صفر تا صد سئو کردن وبسایت را به صورت مختصر در این مقاله توسط هنر برنامه نویسان پارسی برای شما عزیزان آماده کرده ایم. شاید برای شما هم سوال شده باشد که چگونه یک وبسایت را سئو کنیم؟ این سوال وقتی در ذهن شما شروع به شکل گرفتن می کند که شما سایت خود را طراحی یا خریداری کرده اید و می خواهید کار خود را برای نمایش دادن این وبسایت به مشتریان خود یا بهتر بگوییم پیدا کردن مشتری مرتبط با کار خود از طریق وبسایت از سر بگیرید. اغلب کسانی که طراحی سایت خود را به اتمام رسانده اند، فکر بالا بردن بازدید سایت و نزدیک شدن به صفحه اول گوگل در کلمات کلیدی خاص خود را در سر می پرورانند. فکر، فکر درستی است زیرا معتبر ترین، کم هزینه ترین، و بهترین راه برای جذب بازدید و ارائه دادن هر آنچه در چنته دارید از طریق سئو (SEO) امکان پذیر می باشد.

انتخاب نام وبسایت و کلمات کلیدی مناسب

از مراحل اولیه سئو کردن یک وبسایت اینترنتی انتخاب نام سایت می باشد، نام سایت می تواند هر کلمه یا عبارتی که مدنظر شما است تعیین شود. به عنوان مثال نام وبسایت ما هنر برنامه نویسان پارسی می باشد، نام دامنه وبسایت نیز می تواند هر عبارتی که دلمان می خواهد باشد (البته اگر قبل از ما گرفته نشده باشد و با قوانین و الگوریتم های سئو مغایرت نداشته باشد)، نام دامنه بهتر است کوتاه و ساده انتخاب شود که هم بازدید کننده بتواند به راحتی نام را بخواند و هم بتواند به حافظه بسپارد که در آینده اگر نیاز به ما داشت به سادگی دسترسی پیدا کند. اگر بخواهیم از دید سئو نکته ی دیگری را در مورد نام دامنه بیان کنیم : نام دامنه بهتر است شامل حداقل یک کلمه از نام وبسایت یا بیانگر زمینه فعالیتی و موضوع کلی وبسایت باشد زیرا گوگل قبل از اینکه حتی وارد وبسایت ما شود نام دامنه مارا می بیند پس بهتر است توجه بیشتری به نام دامنه و هماهنگی آن با موضوع وبسایت داشته باشیم.

انتخاب یک نام مناسب برای وبسایت

کلمات کلیدی وبسایت نیز بخش مهم دیگری از فرایند سئو وبسایت می باشد که نیازمند تحقیق و تحلیل است، کلمات کلیدی انتخابی ما باید کاملا مرتبط با زمینه کاری ما باشد و ترجیحا کلماتی باشد که رقابت بسیار سنگینی بین وبسایت های معتبر بزرگ و با قدمت بالا نداشته باشد، در این صورت زمان و هزینه ای که باید برای سئوی وبسایت در نظر بگیریم بیشتر از آن چیزی می شود که قبل از شروع کار برآورد کرده بودیم.، کلمات کلیدی می تواند تک سیلابی یا چند سیلابی باشد، Keyword هایی که تعداد کلمه های آن بیشتر است طبیعتا سریع تر و با هزینه کمتر به صفحه اول گوگل نزدیک می شوند. در مقاله چطور کلمات کلیدی وبسایت را انتخاب کنیم؟ بیشتر در این باره توضیح داده ایم.

به عنوان مثال با یک جستجوی سطحی در گوگل می توانید به حقیقت امر پی ببرید، عبارت کلیدی طراحی وبسایت دارای رقابت نسبتا سنگینی می باشد، ولی عبارت کلیدی بهترین آموزش طراحی وبسایت حرفه ای می تواند عبارت ساده تری برای سئو کردن باشد. برای پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی برای سایت خود می توانید از گوگل ترند و گوگل آنالایتیکز استفاده کنید.

سرعت بارگزاری و سرویس هاست مناسب برای سئو

از مواردی که قبل از راه اندازی وبسایت باید به آن توجه کنیم و وقتی را برای تحقیق در مورد آن سپری کنیم انتخاب یک هاست مناسب می باشد هاستی که کمترین قطعی و بالاترین Uptime را داشته باشد می تواند هاست مناسبی برای وبسایت شما باشد. البته که هاست هایی با زیرساخت داخلی و هاستی های خارجی نیز تفاوت هایی با هم دارند که در مقاله تاثیر هاست وبسایت در سئو به آن پرداخته ایم.

سرعت بارگزاری نیز به زمانی گفته می شود که بازدید کننده آدرس وبسایت را درAddress Bar مرورگر خود تایپ کرده و درخواستی برای باز شدن وبسایت ارسال می کند تا زمانی که سایت به صورت کامل برای وی بارگزاری شده باشد. این مدت زمان هرچه کوتاه تر باشد بهتر است. بهترین راه برای کم کردن این زمان؛ سبک کردن حجم کلی صفحات وبسایت توسط فشرده سازی تصاویر و کمتر کردن Request ها توسط Minify کردن فایل های Java و Css می باشد. وبسایت هایی وجود دارد که می توان توسط آنها همه ی این فاکتور ها را بررسی نمود که معتبر ترین آنها وبسایت جی تی متریکس است.GTmetrix وبسایتی برای آنالیز و رفع اشکال سایت به صورت آنلاین می باشد.

اهمیت سرعت بارگزاری سریع تر وبسایت

محتوای خلاقانه و اختصاصی تولید کنید

روز به روز به تعداد وبسایت های ایجاد شده در دنیای نت افزوده می شود و این افزایش چشمگیر سایت هایی که ممکن است با سایت شما هم موضوع باشد می تواند کار شما را سخت تر بکند. در این شرایط تولید کردن محتوای مفید و در عین حال خلاقانه و اختصاصی می تواند وجه تفاوت شما با سایر وبسایت های هم موضوع باشد. پس نتیجه می گیریم پیاده کردن خلاقیت و تولید محتوایی که جز شما کسی روی آن کار نکرده باشد می تواند باعث کسب امتیاز بیشتر از دید گوگل بشود.خلاقیت در طراحی وبسایت و تولید محتوا

کپی نکنید ! این توصیه برادرانه بنده به شما، هیچ وقت مقاله یا مطلبی را کپی نکنید. کپی کردن محتوای مبدا که سایت رقیب شما محسوب می شود را دارای اعبار بیشتر و سایت شما را به دلیل کپی که کردید بی اعتبار می کند. همیشه مطالب داغ و هیجان انگیز تولید کنید و سعیتان بر این باشد که زودتراز بقیه اخبار را تحت پوشش قرار بدهید. فرصت کپی کردن را با تولید محتوای کاربردی و مفید به سایت های دیگر دهید تا اعتبار قابل توجهی از آن ها دریافت کنید، حتی ممکن است آدرس و نام سایت شما را به عنوان منبع نیز درسایت خود ذکر کنند که از این بهتر نمیشود.

بهینه سازی تصاویر و سئو عکس های سایت

بیان مفهوم و منظور خود از طریق متن می تواند بخشی از انتقال محتوا باشد، شما ناچار هستید از تصاویر نیز در مقالات خود استفاده کنید. تصاویری که خود می تواند مفهوم مستقلی را منتقل کند و یا می تواند در تکمیل گفته های قبل خود باشد.

بهینه سازی تصاویر و فشرده سازی آنها

تصاویر بهتراست در سایز حقیقی خود روی وبسایت قرار بگیرند و از گذاشتن تصاویر دفورمه و نا مناسب پرهیز کنید. حجم تصاویر تاحدی که به کیفیت عکس آسیبی وارد نکند باید پایین بیاید و سبک شود زیرا از فاکتور های مهم سئو کردن وبسایت، سرعت بارگذاری آن می باشد که اخیرا گوگل توجه ویژه ای به این مهم دارد.

تصاویر بهتر است دارای تگ Alt یا تگ جایگزین باشد، کار اصلی این تگ قرار دادن متنی از پیش تعیین شده به جای عکس می باشد در زمانی که به هر دلیل عکس لود نشده است.

سئو کردن لینک های داخلی و لینک های خارجی

لینک ها از اولین گام های پیدایش سئو تا همین لحظه که این مقاله در حال نوشتن است تاثیر گذار بوده و هستند. شاید بپرسید چرا لینک سازی در سئو وبسایت اهمیت زیادی دارد؟

لینک سازی از المنت هایی می باشد که فرایند سئو باید همواره تحت نظارت و آنالیز باشد، لینک بیلدینک داخلی به مجموعه لینک هایی که از صفحات یک وبسایت به سایر صفحات آن اشاره می کند که هر کدام برای کاری و به دلیلی ایجاد شده اند. ولی کاربرد همه ی این لینک ها این است که کاربر بتواند به سهولت هر چه تمام تر به صفحات مختلف و مورد نیاز خود در وبسایت دسترسی داشته باشد. لینک سازی داخلی به اندازه لینک سازی خارجی دشواری ندارد ولی از اهمیت خاصی برخوردار است.

لینک سازی خارجی وبسایت به معنای همه ی لینک هایی که با انواع مختلف از خارج وبسایت به صفحات مختلف وبسایت اشاره می کند، همانطور که از نامش پیداست این لینک ها در داخل خود وبسایت ساخته نمی شوند و در بستر هایی مانند سایر سایت ها، وبلاگ ها ، رسانه های اجتماعی و انجمن ها تولید و ساخته می شوند.

 

متا تگ ها و عناوین صفحات را سئو کنید

قطعا همه کسانی که با وبسایت و سئو کمی سرو کار داشته باشند تا به حال این سوال در ذهنشان ایجاد شده است که مگر گوگل عقل دارد یا شخص خاصی پشت این ماجرا ها است که اینقدر نکات ریز را باید رعایت کنیم؟

گوگل از طریق ربات های اینترنتی محتوای وبسایت شما را بررسی کرده و بر اساس برداشتی که از وبسایت شما دارند اطلاعات را به سرور های گوگل برده و باعث ایندکس شدن و رتبه بندی صفحات شما می شوند، حالا این ربات ها به ترتیب از اولین بخش کد نویسی تا آخرین بخش را بررسی میکنند. حالا ما برای اینکه به این ربات ها کمک کنیم اطلاعات دقیق ترین را در زمان کمتری از سایت ما ایندکس کنند باید راهنمایی هایی را برای انها در مسیر بررسیشان قرار دهیم. متا تگ های عنوان و توضیحات و صفحات اجتماعی و آدرس هایشان بخشی از همین راهنمایی ها می باشد. این تگ هارا در بخش هدر سایت قرار می دهیم (در بخش های دیگر هم میشود) که روی وبسایت توسط بازدید کننده دیده نمی شود و فقط ربات های گوگل این تگ ها را می بینند.

استفاده کردن از این متا تگ ها می تواند در بهبود وضعیت سئو وبسایت تاثیر مثبت داشته باشد.

از دید یک بازدید کننده به وبسایت نگاه کنید

گوگل در همه ی آپدیت هایی که در سال های اخیر معرفی کرده است به این موضوع توجه خاصی داشته که وبسایت باید برای بازدید کننده به بهترین نحو ممکن ارائه شود و هرچه این فرایند بهتر انجام گیرد از دید بازدید کننده و گوگل همه چیز مرتب است. لذا در نظر داشته باشید، نیازی نیست برای رضایت گوگل و ربات گوگل از سر و ته سایت خود بزنید و کاربر را اذیت کنید. عواملی همچون فشرده سازی تصاویر و سرعت بارگزاری سریع تر، مطالب مفید و کاربردی، بهینه کردن لینک های داخلی و خارجی وبسایت به صورت صحیح همه اینها درصورتی که درست اجرا شوند، باعث بیشتر شدن رضایت بازدید کننده و در نهایت امتیاز های مثبت گوگل می شود.

از دید بازدید کنندگان به وبسایت نگاه کنید

همیشه به روز باشید

برای جمع بندی مطالبی که در بالا صحبت کردیم این پاراگراف را هم اضافه کنیم که سعی کنید همیشه در علم سئو بروز باشید و مقالات و تحقیق های جدید را مطالعه بفرمایید. گوگل بیش از 70% الگوریتم های خود را در سال های اخیر تغییر داده یا بهبود بخشیده است. بنابراین باید با آپدیت کردن اطلاعات خود بهترین نتیجه را در موضوع سئو وبسایت دریافت خواهید کرد.

همیشه اطلاعات خود را بروز و آپدیت نگاه دارید