لوگوی Taop
مدیر CRM کیست و آیا کسب و کار شما به آن نیاز دارد ؟

مدیر CRM کیست و آیا کسب و کار شما به آن نیاز دارد ؟

مدیر CRM کیست و آیا کسب و کار شما به آن نیاز دارد؟

اولین قدم برای اینکه تصمیم بگیرید که کسب و کار شما به یک مدیر CRM نیاز دارد یا خیر این است که بفهمید دقیقا یک مدیر CRM کیست و چه کاری انجام می دهد.  به طور کلی، یک مدیر CRM کارش این است که فاصله ای که میان یک سیستم CRM، و کاربرانی که از آن استفاده می کنند را پر کند.

به منظور انجام گرفتن هرچه بهتر این امر، یک مدیر سی آر ام باید درک عمیقی از نه تنها نرم افزار CRM و کارکرد آن، بلکه درک خوبی از فروش، بازاریابی، پروسه های کاری و اینکه آنها چطور با سیستم سی آر ام متصل هستند داشته باشد. در برخی از کسب و کار ها، تمامی که قسمت های یک کسب و کار با این سیستم در ارتباط خواهند بود که این امر باعث می شود تا فرد با تمامی آن قسمت ها مرتبط باشد.

در برخی از موارد، یک مدیر CRM باید پس زمینه و اطاعاتی قوی درباره مسائل مربوط به آی تی، درک مشخصی از امور بازاریابی و مهارت های ارتباطی قوی داشته باشد. در این موارد، بخش اعظم کار آنها شامل تائید و تطبیق اطلاعات ورودی به سیستم، و همچنین آموزش کارمندان و کاربران درباره اینکه چطور اطلاعات فعلی را وارد سیستم کنند می باشد.

آنها همچنین باید آموزش و تمرین لازم برای کاربران جدید، و برای کاربران قدیمی تر رشد و عملکرد بهتر در کار هایشان را پدید بی آورند. آنها باید بدانند که چطور در صورت به وجود آمدن تغییر، سیستم را شخصی سازی، و چطور در صورت بروز مشکل در سیستم آن را برطرف کنند.

اساسا هرچه یک کسب و کار پیشرفت می کند، نیاز آن نیز به مدیر CRM بیشتر می شود.در صورتی که شما از مسئولین بخش آی تی یا بازاریابی فعلی خود استفاده می کنید، این افزایش نیاز باعث می شود که آنها نتوانند به وظایف اصلی خود رسیدگی کنند و بیشتر توجه خود را روی مسائل مربوط به CRM قرار دهند.

من چه زمانی به یک مدیر CRM اختصاصی نیاز دارم؟

از آنجایی که هر کسب و کاری با دیگری متفاوت است، نمی توان به آسانی به این سوال پاسخ داد. باید بدانید که به کار گیری فردی که کارش اساسا مدیریت و برطرف کردن مشکلات سی آر ام شماست یک سرمایه گذاری است، و سرمایه گذاری ارزانی هم نیست. این امر که تصمیم بگیرید چه زمانی وقت استفاده از یک مسئول و مدیر سی آر ام است، تا حد زیادی بستگی به پاسخی دارد که به این دو سوال می دهید:

  • مسئولیت های قابل پیشبینی برای یک مدیر CRM چه چیز هایی هستند؟
  • آیا کارکنان فعلی شما می توانند در کنار مسئولیت های فعلی خود از پس آنها نیز بر بیایند؟

بسته به سایز و اندازه ی کسب و کار شما، مدیر سی آر ام شما می تواند مسئولیت های زیادی داشته باشد. برای کسب و کار های کوچک، یک مدیر تنها کارش انجام کار های جزئی نظیر تغییر کلمه های عبور، اضافه کردن بخش های جدید، ساخت بخش مخصوص به ایمیل ها و مدیریت و آموزش کاربران خواهد بود.

در سطوح بالا تر، مدیر سی ار ام باید کار هایی نظیر امور مربوط به ERP، مدیریت کردن مشکلات مربوط به مسائل امنیتی، مدیریت کردن و برطرف سازی مسائل فردی و گروهی، ساخت و مدیریت الگو های اتوماسیون بازاریابی و ساخت اپلیکیشن های شخصی سازی شده را بر عهده خواهد داشت. 

در بسیاری از کسب و کار ها دیده می شود که آنها از کارکنان فعلی خود برای مدیریت سی آر ام استفاده می کنند. این کار در برخی از مواقع می تواند عاقلانه باشد و باعث صرفه جویی در هزینه ها شود، اما فراموش نکنید که این کار ریسک هایی را به همراه خواهد داشت. یک مدیر سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM باید مسئولیت های زیادی بر عهده داشته باشد. به این منظور که بخشی از آنها باید برنامه نویس، بخشی از آنها مدیر، بخشی از آنها یک مربی و آموزگار، و بخشی از آنها یک سیاستمدار باشد. اما بالاتر از همه ی آنها این است که بخشی از آنها باید آنچه که کار آنها در زمانی که به سی آر ام رسیدگی نمی کنند باشد. این ها مسئولیت های زیاد و سنگینی هستند که باید بر دوش یک یا دو نفر باشد.

در صورتی که مشکلی برای سیستم سی آر ام به وجود بیاید، توجه و تمرکز آنها از دیگر مسائل کنار زده می شود و همین اتفاق ممکن است به صورت بر عکس نیز رخ دهد. هرچه سیستم پیشرفت می کند و گسترش پیدا می کند، توجه آنها نیز به بخش های بیشتری تقسیم می شود که باعث می شود آنها توانند یکی از آن کار ها را به خوبی انجام دهند. در صورتی که کارکنان فعلی شما توانایی، مهارت ها و زمان کافی برای اینکه بتوانند سی آر ام شما را به خوبی مدیریت کنند دارند، در این صورت شما ممکن است بتوانید استفاده از یک مدیر اختصاصی را به زمان دیگری موکول کنید و تا زمانی که سیستم و کسب و کار شما به اندازه ی کافی پیشرفت کند منتظر بمانید.